Redmi 12 (FIRE) REPAIR - DFTPRO Success

mehmetoz1980

New member
chimera ile yaptım oldu ama ,daha evvel dft ilede yapabilmiştim ,şimdi niye nvdata hatadan kurtulamadım dft ile

okankorkmazteknik1

New member
Manufacturer: Xiaomi
Mod device: fire_id_global
Android version: 12
Android cpu: arm64-v8a
Android platform: mt6768
Incremental version: V14.0.2.0.TMXIDXM

nv data hatası ile geldi
fix null baseband
imei null oldu
imei çift repair
patch nvdata
islem ok

thecinema6363

New member
fire_india_global redmi 12 (fire) bu versiyonda repair yaptım cihaz sustu ve geri çeviremdim başka cihazdan dump aldım kurulum ekranı geliyo ama son sayfa geldiğinde bitir diyorum satıcı ile iletişim kurunuz yazıyo menü gelmiyor.

botani21

New member
fire_india_global redmi 12 (fire) bu versiyonda repair yaptım cihaz sustu ve geri çeviremdim başka cihazdan dump aldım kurulum ekranı geliyo ama son sayfa geldiğinde bitir diyorum satıcı ile iletişim kurunuz yazıyo menü gelmiyor.
india son versiyon rom at duzelir benimde basima geldi bu rom
fire_in_global_images_V14.0.4.0.TMXINXM_20230830.0000.00_13.0_in_312043c78e indir yukle

Vishal-2704

Member
I downloaded this software and the device was delivered to the seller in the same way.
same process i do. i download latest firmware from official site and flash but problem not solve, lastly i flash same model with same indian rom dumm file and its fix and i reapir secqurity successfully but 1 problem is there that is when i reset the mobile or update the mobile then its go on nv data corrupt and then do only wipe data and mobile alive again properly.