OnePlus Cihazlarda VoLTE/VoWIFI Aktifleştirme

emre can

New member
Günümüzde iletişim fazlasıyla kolaylaştı ve ses kalitesinin önemi artık bir noktada daha da arttı. Öncelikle bilmeyenler için VoLTE ve VoWIFI nedir açıklamak istiyorum.

VoLTE : Uzun adıyla Voice over LTE olan 4.5g teknolojisi ile ses aktarım teknolojisidir.VoLTE aktif olduğu durumlarda 3g’de epey bir can sıkıcı durum olan telefon görüşmesinde internet bağlantısının da düşme sorunu ortadan kalkıyor ve asıl en önemli özelliği aynı operatörde VoLTE bağlantısı ile görüşme yaptığınızda telefonun çalma süresi 5-10sn’den 0,372sn’ye teorik olarak düşebiliyor.

VoWiFi : Uzun adıyla Voice over WiFi olan Wireless sinyali ile ses aktarım teknolojisidir. VoWiFi’ın en güzel özelliği telefonunuzun gsm sinyalini alamadığı durumlarda mevcut wireless ağını kullanarak telefon görüşmeleri yapabilmenizi sağlamaktır.

Bu açıklamaları sağladıktan sonra OnePlus nedeni belirsiz olmakla beraber VoLTE ve VoWiFi teknolojilerini telefonlarında bulundursa bile açmak için kullanıcılarını biraz uğraştırıyor. Bu yazımızda bunu anlatacağız.

Gerekli Dosyalar

Adım 1​

Gereksinimler kısmındaki bütün programları yüklüyoruz. Klasörün içerisinde hangi dosya nereye yüklenecek yazmaktadır.

Adım 2​

Gereksinimleri yükledikten sonra telefonumuza geçiyoruz ve arama ekranına *#800# yazıyoruz.Engineer Modu seçiyoruz ardından gelen ekranda ENTER‘a basıyoruz. Arından oneplus Logkit kısmına giriyoruz.

EB9xbQ.jpg
EB9IQt.jpg
EB9uDs.jpg

Gelen ekranda en üstte oneplus Logkit kısmına girdikten sonra aşağıya iniyoruz ve Funtion Switch kısmına giriyoruz. Burada VoLTE Switch’i aktifleştirdikten sonra sizden yeniden başlatma isteyecek yeniden başlatmayın ve VoWifi Switch seçeneğini aktifleştirin. Aktifleştirdikten sonra telefonumuzu yeniden başlatıyoruz.

EB9O0q.jpg
EB9NqP.jpg

Adım 3​

Telefonunuzun arama ekranına girerek *#06# yapın ve IMEI 1’i bir yere not edin.

EB9cD0.jpg

Ardından OnePlus Unlock Code Generator sitesine gidin ve UNLOCK FOR 10 MINUTES seçeneğini seçin

EB9DEy.png
EB9B8p.png

“Your unlock code is ” yerin altındaki kod sizin unlock kodunuzdur. Bu kodu da bir yere not ediyoruz.

Adım 4​

Telefonunuzun arama ekranına girin ve *#*#5646#*#* tuşlayın. Gelen ekranda kamera açılacaktır. Bir kere geri gelin ve gelen kod ekranına internet sitesinden aldığınız unlock kodunu yazınız. Girdiğiniz kod doğru ise karşınıza ” Decrypted Successfully, valid for 10 minutes” yazısını göreceksiniz.

EB98E1.jpg
EB9UrU.jpg
EB9e8A.jpg
EB9q4o.jpg

Adım 5​

Decrypted Successfully, valid for 10 minutes ” yazısını gördükten sonra tekrardan arama ekranına giriyoruz ve *#801# yi tuşluyoruz. Gelen ekranda Full-port switch yazısını aktif ediyoruz.

EB9tqf.jpg
EB9lNI.jpg

emre can

New member

Adım 6​

Full-port switch yazısını aktif ettikten sonra telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Ardından bilgisayarınızın Başlat menüsüne girin. Başlat menüsünden QPST’yi bulun ve içerisine girdikten sonra PDC isimli uygulamayı sağ tıklayarak yönetici olarak başlatın.

EB99yQ.png
EB9fht.png

PDC uygulamasına giriş yaptıktan sonra resimde okla gösterilen yere basalım ve çıkan şeyi seçelim

EB9wlc.jpg
EB97RR.jpg

Burada karşımıza çeşitli operatörler çıkacaktır.

Sizde Sub0 veya Sub1 altında aktif olanın üstüne tıklayın ardından sağ tık yapın ve Deactivate kısmından hangisinde aktif olarak gözüküyorsa onu deaktif edin. Örneğin bende Sub1 içinde aktifti ve onu seçerek deaktif ettim.

EBfEmY.png

Adım 7​

Deaktif ettikten sonra artık sıra yenisini aktif etmeye. Operatörünüze göre aktif edebileceğiniz seçenekler bunlardır tabi deneme yanılma da yapabilirsiniz.

Türk Telekom için > Telefonica_UK_commercial veya India -Volte-Vodafone

Turkcell için > India-Volte-Vodafone veya Greece Vodafone

Vodafone için > Germany Vodafone veya Greece Vodafone

Seçeneğinizi listede bulduktan sonra üstüne tıklayın ve sağ tıklayın üstüne ardından Set Selected Config seçeneğini izleyip az önce hangisinde aktif gözüküyorsa onu seçin (sub0 veya sub1) çift hat kullanıyorsanız ikisini de seçin.

EBfnyv.png

Bunu yaptıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir Pending yazısı ile karşılaşacaksınız. Bu yazıyı gördükten sonra sağ alttan Activate yazısına basıyoruz

EBfyRp.jpg

Activate yazısına bastıktan sonra programda bu şekilde görülmelidir.

EBfCOy.jpg

Son Rotüşlar​

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Ayarlar > Wi-Fi& Internet > SIM Kart & ağ > SIM Kart Ayarları kısmından aktif olan sim kartınızı seçin ve Gelişmiş İletişim kısmından VoLTE ve Wi-Fi Arama‘yı etkinleştirin.Çağrı tercihi menüsünde ise telefonunuzun VoLTE mi yoksa Wi-Fi araması mı kullanmasını tercih ediyorsunuz öncelikli bunu belirleyebilirsiniz.Çekim gücünün az olduğu ve Wireless ağının bulunduğu ortamlarda Wi-Fi aramasını tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

EBfLtH.jpg
EBfT6j.jpg
EBfaCo.jpg
EBfHiU.jpg
EBfIm8.jpg

Telefonunuzun durum çubuğunda tercihinize göre bu işaretlerden birini görüyorsanız işleminiz başarı ile tamamlanmıştır.

EBfXUI.jpg
EBfcAf.jpg

emre can

New member

Bende bu işaretler çıkmadı ?​

Operatör tarafında VoLTE ve Vo-Wifi etkin olmamış olabilir Operatör tarafından etkinleştirmek için

Turkcell

• VoLTE ve VoWiFi için > HDSES yazıp 2200’a mesaj gönderebilirsiniz
Vodafone

• Otomatik Aktifleşiyor
Türk Telekom

• VoLTE için > VOLTE yazıp 5555’e mesaj gönderebilirsiniz
  • Vo-WiFi için > WIFI ARAMA yazıp 5555’e mesaj gönderebilirsiniz
Bir diğer neden ise durum çubuğunuzda bu işaretleri göstermeyi açmamış olabilirsiniz. Bunun içinde Ayarlar > Ekran > Durum Çubuğu >Simge Yöneticisi kısmından VoLTE ve VoWiFi simgelerini aktif hale getirebilirsiniz.

EBfvVc.jpg
EBfGtt.jpg
EBfDsQ.jpg
EBfpCs.jpg

Yine olmadıysa seçtiğiniz ülkelerde bir sorun olabilir veya wireless ağınız ile ilgili sorun olabilir.

GsmDost

Yönetici